Opis szkolenia:
Okres dorastania to czas kształtowania się osobistej tożsamości i poszukiwania autonomii, co łączy się z eksperymentowaniem i podejmowaniem ryzykownych zachowań. W trakcie szkolenia uczestnicy zapoznają się ze specyfiką okresu dorastania wynikającą ze zmian zachodzących w mózgu i organizmie nastolatka. Szkolenie wyposaży uczestników w wiedzę na temat współczesnych uzależnień wśród młodzieży. Podniesie umiejętności w zakresie pracy z młodzieżą eksperymentującą lub zagrożoną uzależnieniem oraz jego rodziną. Da szansę na lepsze rozumienie nastolatka, pozwoli na odkrycie własnych zasobów i ograniczeń w pracy z młodzieżą, podniesie umiejętność budowania relacji z nastolatkiem oraz motywowania go do zmiany.
Opis szkolenia:
Szkolenie ma na celu uświadomić skalę problemu dotyczącą zaburzeń odżywiania, samouszkodzeń oraz zachowań samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy szkolenia zdobędą wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu rodzajów i funkcji samouszkodzeń oraz zaburzeń odżywiania, rozpoznawania problemu, będą potrafili ocenić zagrożenie próby samobójczej przez młodego człowieka, a także poznają formy pomocy i wsparcia, które można udzielić dziecku i jego rodzinie.
Warsztat da możliwość zdobycia podstawowej wiedzy i praktycznych umiejętności dotyczących skutecznej pracy z grupą. Uczestnicy dowiedzą się jak funkcjonuje grupa na różnych etapach jej rozwoju, jakie są role grupowe, w jaki sposób dobierać metody pracy grupowej. Nauczą się także konstruować scenariusz zajęć. Zajęcia dadzą okazję do zapoznania się z metodami pracy grupowej w obszarze kompetencji psychospołecznych takich jak: postawa asertywna, skuteczna komunikacja, wzmacnianie samooceny i poszerzanie samoświadomości oraz radzenie sobie z emocjami w tym ze stresem.
Uczestnicy warsztatu doświadczą na sobie różnych form pracy z grupą, które w przyszłości będą mogli wykorzystać w praktyce.
Narkotyki, alkohol, leki, dopalacze to środki uzależniające. Działanie, motywy i skutki ich zażywania przez młodzież.
Fakty i mity dotyczące zażywania substancji psychoaktywnych czyli jak dyskutować z nastolatkiem.
Nowe uzależnienia - komputer, Internet, hazard. Uzależnienie – dlaczego i po co?
Profilaktyka uzależnień w praktyce - konstrukcja programu terapeutycznego / programu szkolnej profilaktyki- poznajemy metody i techniki pracy.
Jak skutecznie pracować z nastolatkiem i jego rodziną? Diagnoza własnych zasobów i ograniczeń w pracy z młodzieżą i jego rodziną.Zakładany cel szkolenia to podniesienie kompetencji i umiejętności praktycznych w pracy z młodzieżą zagrożoną i uzależnioną od substancji psychoaktywnych. Zdobycie podstawowych umiejętności praktycznych w pracy z rodziną nastolatka.
Dzieci / młodzież /uczniowie mogą doświadczać różnego rodzaju zaburzeń psychicznych, które są typowe dla wieku dziecięco-młodzieżowego (zaburzenia behawioralne: zaburzenia zachowania i zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi ADHD; zaburzenia emocjonalne: zaburzenia lękowe, fobia szkolna; zaburzenia związane z jedzeniem: bulimia, anoreksja; całościowe zaburzenia rozwoju: spektrum autyzmu). Zaburzenia psychiczne u dzieci ujawniają się w różnym wieku, charakteryzują się dynamicznym przebiegiem, a ich objawy zmieniają się wraz z dorastaniem. Szkolenie ma na celu podnieść wiedzę, pomóc w planowaniu działań adekwatnych do potrzeb by w konsekwencji lepiej rozumieć dziecko / ucznia ze specjalnymi potrzebami.
Zajęcia będą prowadzone metodą warsztatową, z elementami wykładu z możliwością indywidualnych konsultacji. Warsztat oparty został o praktyczne ćwiczenia nad studium przypadku.
Program ramowy
Zajęcia będą prowadzone metodą warsztatową, z elementami wykładu z możliwością indywidualnych konsultacji. Warsztat oparty został o praktyczne ćwiczenia nad studium przypadku.
Program ramowy
Szkolenie dedykowane osobom odpowiedzialnym za wprowadzanie zmian w organizacjach/instytucjach
Współczesne teorie zarządzania mówią o zmianie, którą należy traktować jako regułę a nie wyjątek (Badham i Garrety 2003) oraz postulują postrzeganie zmiany jako procesu, który nie jest niczyją własnością (unowned)(Mackay i Chia 2013). Pojawiają się też pytania, czy opór przed zmianą jest przeszkodą w efektywnym jej wprowadzaniu czy też może znakomitym źródłem nowych pomysłów na zmianę? Jak pracować z oporem?
Część I: Do czego zdolne jest Twoje dziecko?
Warsztat dedykowany nauczycielom/wychowawcom/doradcom zawodowym.
W czasach niepewności na rynku pracy, wybór odpowiedniej szkoły i przestrzeni zawodowej nie jest łatwym procesem. Jak pokazują badania (Mleczko 2016 i inni) rodzice są osobami najczęściej wspierającymi swoje dzieci w dokonywaniu wyborów edukacyjno-zawodowych. Przed rodzicami więc stoi nie lada zadanie, jak wspierać mądrze swoje dziecko i nauczyć się poruszać w gąszczu informacji edukacyjnych i zawodowych?
Propozycja warsztatów, podczas których zostaną przedstawione scenariusze pracy z rodzicami oraz narzędzia coachingowe wprowadzające rodziców do efektywnych rozmów z dziećmi na temat ich przyszłości edukacyjno- zawodowej. Metody pracy: analiza przypadków, warsztat komunikacyjny, symulacje, desk research.
Szkolenie dla dyrektorów szkół i osób zarządzających placówkami edukacyjnymi.
Większość zmian w edukacji to zmiany zewnętrzne, narzucone odgórnie. Zarządzanie tego typu zmianami wiąże się często z oporem i szybkim powrotem do poprzednich nawyków. Dyrektor jako Lider w szkole to osoba świadoma procesów jakie zachodzą w pracownikach oraz w samej instytucji. Pojawiają się pytania, jak efektywnie wprowadzać zmiany? W jaki sposób przygotować szkołę do zapowiadanych zmian? Jak budować zespół wspierający Lidera we wprowadzaniu zmian?
Kompetencjami przyszłości są wszystkie te, które nie ulegają przedawnieniu. Nowa wiedza i doświadczenia mogą wpływać na ich modyfikacje, jednak dobrze przygotowana baza będzie podstawą do ich rozwoju w wybranych kierunkach.
Taką bazę przygotują sobie uczestnicy podczas programu składającego się z dwóch modułów o charakterze warsztatowo - szkoleniowym.
Na zakończenie każdego z modułów uczestnik, pisze pracę na jeden z wybranych i szczególnie istotnych dla niego i organizacji tematów.